| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJU476M035JRLZ0H24Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.60960 |
![]() |
TBJC476K010CRSB0723Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TBJD107K010CRSB0723Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TAZG475K035LRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TAZH685K035LRSB0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TBJD107K016CRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TAZD105K035LBSB0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TBJD686K016CRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61192 |
![]() |
TAZH476K010CBSB0045Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61950 |
![]() |
TAZF476K010CBSB0045Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.61950 |