| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T496 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 700mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | COTS |
| Features: | Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TAZG226K015LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZD106K015LBSB0045Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZD106K015LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZH686K015LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZG686K015LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZH107K015LRSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
![]() |
TAZE106K015LBSB0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.48024 |
13008-020KESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 10V 3017 |
In Stock: 0 $9.48640 |
|
13008-020MESA/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 3017 |
In Stock: 0 $9.48640 |
|
![]() |
TAZB105K025LBSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.50125 |