| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 60mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3017 (7644 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | V |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-001MESCVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 4V 3017 |
In Stock: 0 $9.36375 |
|
![]() |
TBJA105K025CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.36513 |
![]() |
TBJB105K025CRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.36513 |
![]() |
TAZE335K025CBSB0923Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.37784 |
![]() |
TAZH156K025CRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.37784 |
![]() |
TAZB105K025CRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.37860 |
![]() |
TAZD225K025CRSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.37860 |
![]() |
TAZA105K015LBSB0945Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.39125 |
![]() |
TAZH106K035CSSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.39208 |
![]() |
TAZD105K035CRSB0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.39208 |