| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.5 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJD107J004CBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 200 $9.33900 |
![]() |
TBJC106J010CBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $9.33900 |
![]() |
152D107X9015R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D107X9020R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D127X9020R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D157X9015R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D187X9015R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D276X9035R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 27UF 10% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D277X9010R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 270UF 10% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |
![]() |
152D336X9035R2BVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $9.34560 |