| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.039 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D473X0020A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.047UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D473X0035A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.047UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D563X0035A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.056UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D683X0006A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.068UF 20% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D683X0020A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.068UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D683X0035A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.068UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D823X0020A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.082UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
150D823X0035A2BVishay / Sprague |
CAP TANT 0.082UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69440 |
|
T110C106J050ASKEMET |
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.69450 |
|
![]() |
M39003/01-7006/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $8.70375 |