| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T97 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 240mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | Z |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-021KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $8.57780 |
|
13008-021MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $8.57780 |
|
![]() |
M39003/01-8197Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8197HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8199Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8199HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8202Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8202HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8204Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |
![]() |
M39003/01-8204HVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.58000 |