| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/3, CSR23 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/03-0466HVishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.41280 |
![]() |
M39003/03-0479/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.41500 |
![]() |
M39003/03-0480/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.41500 |
![]() |
TBJE106K050LBSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.41500 |
![]() |
TBJD475K050LBSZ0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.41500 |
![]() |
TAZC225K015CSSB0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.41890 |
T322F157K015ASKEMET |
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $8.42000 |
|
T110C156J035ASKEMET |
CAP TANT 15UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.42275 |
|
T110C226J035ASKEMET |
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $8.42275 |
|
150D106X0060R2TE3Vishay / Sprague |
CAP TANT 10UF 20% 60V AXIAL |
In Stock: 0 $8.42688 |