| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 30mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3017 (7644 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-011MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $8.39300 |
|
13008-012KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $8.39300 |
|
13008-012MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 680UF 20% 6.3V 3017 |
In Stock: 0 $8.39300 |
|
![]() |
TBJE106K050JRSZ0823Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.39300 |
![]() |
M39003/01-2641Vishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |
![]() |
M39003/01-2641HVishay / Sprague |
CAP TANT 1UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |
![]() |
M39003/01-2644Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |
![]() |
M39003/01-2644HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |
![]() |
M39003/01-2647Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |
![]() |
M39003/01-2647HVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.39520 |