| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTALEX®, 150D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 8.2 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 60 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
150D825X9075R2TVishay / Sprague |
CAP TANT 8.2UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.35372 |
|
![]() |
M39003/01-2411/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TBJC225K025CBSZ0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TAZA105K010CBLB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TAZF335J035CRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TBJD156K025CBSZ0824Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 800 $8.36000 |
![]() |
TAZA224J035CBSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TAZA224J035CBSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
TAZB106M006CBLB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.36000 |
![]() |
M39003/01-8007/HSDVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $8.36550 |