| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 24mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3024 (7660 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
13008-005MESZVishay / Sprague |
CAP TANT 1500UF 20% 4V 3024 |
In Stock: 0 $8.33140 |
|
![]() |
TBJE106K050CBLZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.33250 |
![]() |
TAZF685K025CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.33250 |
![]() |
TAZB105K025CBSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.33250 |
595D108X06R3R4TVishay / Sprague |
CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2824 |
In Stock: 0 $8.33910 |
|
150D107X0015S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $8.33910 |
|
150D107X0020S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $8.33910 |
|
150D157X0010S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $8.33910 |
|
150D157X0015S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $8.33910 |
|
150D187X0010S2TVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $8.33910 |