| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 594D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 330 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 55mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.150" (3.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
594D477X0010R4TVishay / Sprague |
CAP TANT 470UF 20% 10V 2824 |
In Stock: 0 $8.32447 |
|
![]() |
M39003/01-6197Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6197HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6199HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6202Vishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6202HVishay / Sprague |
CAP TANT 1.8UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6204HVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6207Vishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6207HVishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |
![]() |
M39003/01-6209Vishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $8.32480 |