| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 13008 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 35mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
597D226X0063F8TVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 63V 3024 |
In Stock: 0 $8.16200 |
|
13008-020KESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 10V 3017 |
In Stock: 0 $8.16200 |
|
13008-020MESZ/HRVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 10V 3017 |
In Stock: 0 $8.16200 |
|
![]() |
TAZE226M010LBSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16354 |
![]() |
TAZH157K010LRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16354 |
![]() |
TAZG107K010LRSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16354 |
![]() |
TAZE226K010LBSB0900Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16354 |
![]() |
TAZE226K010LBSB0800Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16354 |
![]() |
TAZD225K025CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16585 |
![]() |
TAZB105K025CRSB0023Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $8.16585 |