| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, T95 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 15 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 400mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2824 (7260 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.150" (3.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | R |
| Ratings: | COTS |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
597D156X0050E2TVishay / Sprague |
CAP TANT 15UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $6.21638 |
|
597D227X9020R8TVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 20V 3024 |
In Stock: 0 $6.22050 |
|
![]() |
M39003/01-8001/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8003/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8021/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.9UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8023/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8045/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8047/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 3.3UF 5% 15V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8065/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 1.2UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |
![]() |
M39003/01-8067/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $6.22710 |