| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 500mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.169" (4.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSE106M050H0500Elco (AVX) |
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $6.12480 |
![]() |
TBJD685K050CRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.12562 |
![]() |
TBJD685K050CRSZ0H00Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.12562 |
![]() |
TBJD335K050CRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.12562 |
![]() |
TBJC105K050CRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.12562 |
![]() |
TBJD475K050CRSZ0000Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $6.12562 |
150D104X0125A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.1UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $6.12892 |
|
150D224X0125A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.22UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $6.12892 |
|
150D334X0125A2TVishay / Sprague |
CAP TANT 0.33UF 20% 125V AXIAL |
In Stock: 0 $6.12892 |
|
![]() |
T95R127K020HSSLVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 20V 2824 |
In Stock: 0 $6.14073 |