| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TANTAMOUNT®, 597D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 4 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 20mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 3017 (7644 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.173" (4.40mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TBJD336M010CRSZ0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.95924 |
![]() |
TBJD686K016CRSZ0024Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $5.95924 |
![]() |
T95R127K020ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 10% 20V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R127M020ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 120UF 20% 20V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R187K016ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 10% 16V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R187M016ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 180UF 20% 16V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R227K010ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R227M010ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 220UF 20% 10V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R336K035ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 10% 35V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |
![]() |
T95R336M035ESSLVishay / Sprague |
CAP TANT 33UF 20% 35V 2824 |
In Stock: 0 $5.95925 |