| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TAJ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 900mOhm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.169" (4.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | E |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TAJE157M020HNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.93248 |
![]() |
TAJE336M025HNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.93248 |
![]() |
TAJE226M035HNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.93248 |
TAP226M050CRSElco (AVX) |
CAP TANT 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $1.93466 |
|
TR3E685K050C0550Vishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.93600 |
|
TR3E685M050C0550Vishay / Sprague |
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.93600 |
|
![]() |
TPSE336K035S0250Elco (AVX) |
CAP TANT 33UF 10% 35V 2917 |
In Stock: 0 $1.93733 |
F721C476MRCElco (AVX) |
CAP TANT 47UF 20% 16V 2824 |
In Stock: 0 $1.93837 |
|
F720J686MRCElco (AVX) |
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2824 |
In Stock: 0 $1.93837 |
|
F721A476MRCElco (AVX) |
CAP TANT 47UF 20% 10V 2824 |
In Stock: 0 $1.93837 |