| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1.8 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Hermetically Sealed |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | High Reliability |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39003/01-2763/TRVishay / Sprague |
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X06R3D2B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X06R3D5B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X06R3D7B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X06R3D7B1E3Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X9003D2B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X96R3D2B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D107X96R3D6B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D186X9025D6B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 18UF 10% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |
![]() |
199D226X0025D2B1Vishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $1.90080 |