| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TAP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| Type: | Conformal Coated |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.354" Dia (9.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.571" (14.50mm) |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Manufacturer Size Code: | M |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSX476K020H0200Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY107K006R0100VElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY337K006R0150VElco (AVX) |
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY476K025R0250Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY157K010R0200Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY337K006R0100VElco (AVX) |
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY227K010R0100VElco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSY107K016R0200VElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSX476K020H0200VElco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |
![]() |
TPSX476K020R0200Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.85625 |