| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T340 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2.2 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 20 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 7Ohm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Size / Dimension: | 0.185" L x 0.165" W (4.70mm x 4.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.287" (7.30mm) |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
T340A475M010ATKEMET |
CAP TANT 4.7UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $1.76000 |
|
T340A335M016ATKEMET |
CAP TANT 3.3UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $1.76000 |
|
T340A105M035ATKEMET |
CAP TANT 1UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $1.76000 |
|
T340A685M006ASKEMET |
CAP TANT 6.8UF 20% 6V RADIAL |
In Stock: 0 $1.76000 |
|
![]() |
TM3D226K016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.76060 |
![]() |
TM3D226M016HBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.76060 |
![]() |
TM3D226K016LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.76060 |
![]() |
TM3D226M016LBAVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.76060 |
![]() |
TRJD107K010H0150Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.76088 |
![]() |
TPSE227K010H0150Elco (AVX) |
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.76154 |