| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TACmicrochip®, TAC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1Ohm |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.071" (1.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | A |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSD107M010A0080Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
TPSD107M010H0080Elco (AVX) |
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
TPSD157M010A0100Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
TPSD157M010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 10V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
TPSD476K016A0080Elco (AVX) |
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
TRJD225M050RRJElco (AVX) |
CAP TANT 2.2UF 20% 50V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
|
![]() |
TPSD107K016R0060VElco (AVX) |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.75450 |
![]() |
TPSD227M006R0100VElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.75450 |
![]() |
TPSD157M010R0100VElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.75450 |
![]() |
TPSD476K016H0080Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.75450 |