| Type | Description |
|---|---|
| Series: | T495 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TPSE477K004R0045Elco (AVX) |
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.73370 |
|
TPSE477M004R0045Elco (AVX) |
CAP TANT 470UF 20% 4V 2917 |
In Stock: 0 $1.73370 |
|
T495D476K025AHE250KEMET |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.73696 |
|
TPSD226K020H0200Elco (AVX) |
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D107X0016C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 20% 16V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D107X9016C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 100UF 10% 16V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D226X9025C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 22UF 10% 25V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D337X06R3C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 20% 6.3V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D337X96R3C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 330UF 10% 6.3V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |
|
594D476X0020C8TVishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 20% 20V 2812 |
In Stock: 0 $1.73856 |