| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TPS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 68 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| Type: | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 125mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2312 (6032 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.059" (1.50mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Manufacturer Size Code: | W |
| Ratings: | - |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TPSD476M020H0075Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.23200 |
T495C106M035AGE400KEMET |
CAP TANT 10UF 20% 35V 2312 |
In Stock: 0 $1.23200 |
|
![]() |
TAJD107K016BNJElco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.23255 |
T491X157K016ATAUTOKEMET |
CAP TANT 150UF 10% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.23288 |
|
![]() |
TH3E476K025C0600Vishay / Sprague |
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917 |
In Stock: 0 $1.23393 |
595D475X0050C2WVishay / Sprague |
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2812 |
In Stock: 0 $1.23403 |
|
TPSC686K010H0100Elco (AVX) |
CAP TANT 68UF 10% 10V 2312 |
In Stock: 0 $1.23420 |
|
![]() |
TPSD226K035S0400Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.23493 |
![]() |
TPSD226K035S0300Elco (AVX) |
CAP TANT |
In Stock: 0 $1.23493 |
TPSD157M016R0085Elco (AVX) |
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917 |
In Stock: 0 $1.23516 |