| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TCSD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket to Socket |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch - Connector: | 0.079" (2.00mm) |
| Pitch - Cable: | 0.039" (1.00mm) |
| Length: | 2.40' (732.79mm) |
| Features: | - |
| Color: | Gray, Ribbon |
| Shielding: | Unshielded |
| Usage: | - |
| Cable Termination: | IDC |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TCSD-22-D-03.25-01-N-RSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-13-D-18.00-01-N-SRSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-22-D-03.30-01-NSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-08-S-78.74-01-F-NSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-15-D-25.00-01-F-N-P01-SRSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-20-D-07.50-01-N-RSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-20-D-17.72-01-F-N-P01-SRSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-20-D-23.00-01-F-NSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-20-D-23.00-01-F-N-RWSamtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
TCSD-25-S-36.00-01-F-N-P01Samtec, Inc. |
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB |
In Stock: 0 $0.00000 |