| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NuMicro M480 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 192MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SCI, SmartCard, SPI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVR, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 26 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 10x12b SAR; D/A 2x12b |
| Oscillator Type: | External, Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 33-QFN (5x5) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
R5F21334ANFP#V2Rochester Electronics |
MICROCONTROLLER UNIT, 16 BIT, R |
In Stock: 582 $4.20000 |
|
ATMEGA168-15MT1Rochester Electronics |
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN |
In Stock: 106 $4.20000 |
|
R5F2L357MNFP#V0Rochester Electronics |
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 52LQFP |
In Stock: 7,450 $4.21000 |
|
![]() |
HD407A4374FTIRochester Electronics |
MCU, 4-BIT |
In Stock: 850 $4.21000 |
R5F2LA66ADFP#V0Rochester Electronics |
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LFQFP |
In Stock: 271 $4.21000 |
|
![]() |
M38234G4FP#U0Rochester Electronics |
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 80QFP |
In Stock: 157 $4.21000 |
MC9S08RD8DWERochester Electronics |
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC |
In Stock: 4,114 $4.22000 |
|
SAH-XC2336B40F80LAAHXUMA1Rochester Electronics |
16-BIT C166 MCU - XC2300 FAMILY |
In Stock: 2,277 $4.23000 |
|
XC2336B40F80LAAHXUMA1Rochester Electronics |
IC MCU 16/32B 320KB FLASH 64LQFP |
In Stock: 963 $4.23000 |
|
![]() |
SAHXC2336A72F80LAAHXUMA1Rochester Electronics |
16-BIT C166 MCU - XC2300 FAMILY |
In Stock: 157 $4.23000 |