| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 90V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 100V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 146V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 10.3A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive, Telecom |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMC) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SMCJ90CAHM3/IVishay General Semiconductor – Diodes Division |
TVS DIODE DO-214AB SMC |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HBL21000RPSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
IC ESD PROTECTION SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
HBL21000WPSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
IC ESD PROTECTION SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAX3202EEWS+TG45Maxim Integrated |
IC INTEGRATED CIRCUIT |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MAX3202EEWS+G45Maxim Integrated |
IC INTEGRATED CIRCUIT |
In Stock: 0 $0.00000 |
MMBZ6V8ALQ-7-FZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SOT |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MMBZ9V1ALQ-7-FZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SOT |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESDALC14-1BU2STMicroelectronics |
DFD PROTECTION |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
NUP4114UCLW1T1GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
SC-88 6 EUT 6WI SNGL PBF |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
CTLTVS6V2 BKCentral Semiconductor |
TVS DIODE 35W 4V 2-TLM2D3D6 |
In Stock: 0 $0.00000 |