| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON FKC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 16A |
| Voltage - IEC: | 250 V |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1975406Phoenix Contact |
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1952610Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1952704Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1952898Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1953127Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1953318Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1953635Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1953826Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 26POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
5448734Phoenix Contact |
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM |
In Stock: 0 $14.52000 |
![]() |
1926329Phoenix Contact |
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM |
In Stock: 0 $14.53000 |