| Type | Description |
|---|---|
| Series: | COMBICON MVSTBR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 6 |
| Positions Per Level: | 6 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 12A |
| Voltage - IEC: | 630 V |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | - |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-2.5mm² |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | Retention Latches (Wire Side) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1900536Phoenix Contact |
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM |
In Stock: 0 $10.53000 |
![]() |
14311617106000HARTING |
HAR-FLEXICON, 16PIN FEMALE, HORI |
In Stock: 0 $10.53000 |
![]() |
KU05C1500000GAnytek (Amphenol Anytek) |
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 15MM |
In Stock: 0 $10.97875 |
![]() |
1734045Phoenix Contact |
TERM BLOCK RCPT 6POS 5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1952869Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1953994Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1953282Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1952584Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1953088Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |
![]() |
1953606Phoenix Contact |
TERM BLOCK HDR 20POS 90DEG 3.5MM |
In Stock: 0 $10.54000 |