| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/435 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 29 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 30 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-213AA (Glass) |
| Supplier Device Package: | DO-213AA |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
JANTXV1N4372DUR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 3V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
JANTX1N4460CUSMicrosemi |
DIODE ZENER 6.2V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JAN1N4461Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO41 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4461CUSMicrosemi |
DIODE ZENER 6.8V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4462CUSMicrosemi |
DIODE ZENER 7.5V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTXV1N4462USRoving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 7.5V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4463CUSRoving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 8.2V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4463DUSMicrosemi |
DIODE ZENER 8.2V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4463USRoving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 8.2V 1.5W D5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4464CRoving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO41 |
In Stock: 0 $0.00000 |