| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-19500/435 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 12 V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | - |
| Impedance (Max) (Zzt): | 200 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50 nA @ 9.2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-213AA (Glass) |
| Supplier Device Package: | DO-213AA |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
JAN1N4107-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 13V DO35 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
JANTXV1N4107DUR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 13V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
JAN1N4108-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 14V DO35 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4108DUR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 14V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTXV1N4108UR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 14V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTXV1N4109-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
JANTXV1N4109CUR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 15V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
JAN1N4110UR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 16V DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4112C-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
JANTX1N4112CUR-1Roving Networks / Microchip Technology |
DIODE ZENER 18V 500MW DO213AA |
In Stock: 0 $0.00000 |