| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 75 V |
| Tolerance: | ±2% |
| Power - Max: | 1.3 W |
| Impedance (Max) (Zzt): | 135 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500 nA @ 56 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Supplier Device Package: | DO-41 |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BZX85B7V5-TAPVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B8V2-TAPVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B10-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B11-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 11V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B12-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B13-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 13V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B18-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B20-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 20V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B22-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 22V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |
|
BZX85B24-TRVishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE ZENER 24V 1.3W DO41 |
In Stock: 0 $0.05678 |