| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Spool |
| Part Status: | Active |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Number of Conductors: | 8 |
| Wire Gauge: | 28 AWG |
| Conductor Strand: | 7/36 |
| Conductor Material: | Copper, Tinned |
| Jacket (Insulation) Material: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.175" (4.45mm) |
| Shield Type: | Braid |
| Length: | 1000.0' (304.8m) |
| Jacket Color: | Slate |
| Ratings: | - |
| Features: | - |
| Voltage: | 600 V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Usage: | - |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0170" (0.432mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
65603CY SL002Alpha Wire |
CABLE 3COND 16AWG SHLD 500' |
In Stock: 5 $1182.85000 |
|
30-01472Tensility International Corporation |
CBL 6COND 24AWG SHLD 153M MPPE |
In Stock: 10 $1184.77000 |
|
![]() |
828K16-500FTNanmac |
CABLE 16 AWG 500' |
In Stock: 5 $1185.00000 |
![]() |
810E20SLE-500FTNanmac |
CABLE 20 AWG 500' |
In Stock: 5 $1185.00000 |
![]() |
470047CY CL432Alpha Wire |
4C 0.75MM2 BRAID SHIELD 300 METE |
In Stock: 2 $1194.11000 |
![]() |
828K20SLE-1000FTNanmac |
CABLE 20 AWG 1000' |
In Stock: 5 $1200.00000 |
![]() |
470915CY GE033Alpha Wire |
9C 1.5MM2 BRAID SHIELD 100 METER |
In Stock: 5 $1214.91000 |
![]() |
470915CY CL033Alpha Wire |
9C 1.5MM2 BRAID SHIELD 100 METER |
In Stock: 3 $1214.91000 |
![]() |
828T20SLE-1000FTNanmac |
CABLE 20 AWG 1000' |
In Stock: 5 $1240.00000 |
65403CY SL002Alpha Wire |
CABLE 3COND 14AWG SHLD 500' |
In Stock: 2 $1242.15000 |