| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860 mV @ 2 A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F: | 36pF @ 5V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | POWERDI®123 |
| Supplier Device Package: | PowerDI™ 123 |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MBR8U45-TPMicro Commercial Components (MCC) |
DIODE SCHOTTKY 45V 8A TO277 |
In Stock: 0 $0.62000 |
![]() |
MBR8U60-TPMicro Commercial Components (MCC) |
DIODE SCHOTTKY 60V 8A TO277 |
In Stock: 0 $0.62000 |
SK310-AQDiotec Semiconductor |
SCHOTTKY SMC 100V 3A |
In Stock: 0 $0.23130 |
|
SK56-AQDiotec Semiconductor |
SCHOTTKY SMB 60V 5A |
In Stock: 0 $0.23400 |
|
BY880-800Diotec Semiconductor |
DIODE STD D5.4X7.5 800V 8A |
In Stock: 0 $0.23460 |
|
FE3GDiotec Semiconductor |
DIODE SFR DO-201 400V 3A |
In Stock: 0 $0.23580 |
|
FE3BDiotec Semiconductor |
DIODE SFR DO-201 100V 3A |
In Stock: 0 $0.23580 |
|
FE3DDiotec Semiconductor |
DIODE SFR DO-201 200V 3A |
In Stock: 0 $0.23580 |
|
FFPF10UP30STTURochester Electronics |
10A, 300V, RECTIFIER DIODE |
In Stock: 0 $0.24000 |
|
MUR420Rochester Electronics |
RECTIFIER DIODE |
In Stock: 0 $0.24000 |