| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1 V @ 1 A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 3 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F: | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | SMB |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
BAV3004W-7-FZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE GEN PURP 300V 225MA SOD123 |
In Stock: 0 $0.35000 |
|
SS110-TPMicro Commercial Components (MCC) |
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA |
In Stock: 30,969 $0.35000 |
|
BAS16HLP-7Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE GEN PURP 100V 215MA 2DFN |
In Stock: 19 $0.35000 |
|
ACGRKM4007-HFComchip Technology |
DIODE GEN PURP 1KV 1A SOD123F |
In Stock: 33 $0.36000 |
|
BAT46ZFILMSTMicroelectronics |
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA SOD123 |
In Stock: 2,000 $0.37000 |
|
MBR2H200SFT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE SCHOTTKY 200V 2A SOD123FL |
In Stock: 0 $0.49000 |
|
SD103AWS-E3-08Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD323 |
In Stock: 0 $0.40000 |
|
BAT54KFILMSTMicroelectronics |
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOD523 |
In Stock: 0 $0.41000 |
|
B0530WS-7-FZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD323 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
SM4004PL-TPMicro Commercial Components (MCC) |
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123FL |
In Stock: 37,309 $0.47000 |