| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 860 mV @ 3 A |
| Speed: | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5 µA @ 150 V |
| Capacitance @ Vr, F: | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMB) |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RF071LAM4STFTRROHM Semiconductor |
RF071LAM4STF IS THE HIGH RELIABI |
In Stock: 2,960 $0.50000 |
|
RBR2MM40ATFTRROHM Semiconductor |
DIODE (RECTIFIER FRD) 40V-VR 2A- |
In Stock: 2,850 $0.49000 |
|
MUR1100ERLGSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE GEN PURP 1000V 1A AXIAL |
In Stock: 202 $0.50000 |
|
AG01V1Sanken Electric Co., Ltd. |
DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL |
In Stock: 2,814 $0.48000 |
|
ACDBAT3100-HFComchip Technology |
DIODE SCHOTTKY 100V 3A 2010 |
In Stock: 0 $0.51000 |
|
RBR2MM60ATFTRROHM Semiconductor |
DIODE (RECTIFIER FRD) 60V-VR 2A- |
In Stock: 2,976 $0.49000 |
|
30BQ150TRSMC Diode Solutions |
DIODE SCHOTTKY 150V SMC |
In Stock: 2,537 $0.49000 |
|
SBRS8190NT3GSanyo Semiconductor/ON Semiconductor |
DIODE SCHOTTKY 90V 1A 1202-SMB2 |
In Stock: 2,490 $0.50000 |
|
SDD660TRSMC Diode Solutions |
STANDARD RECTIFIER 600V DPAK |
In Stock: 2,400 $0.50000 |
|
MUR120-TZetex Semiconductors (Diodes Inc.) |
DIODE GEN PURP 200V 1A DO41 |
In Stock: 2,222 $0.48000 |