| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1 V @ 15 A |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1.5 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10 µA @ 400 V |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Operating Temperature - Junction: | -50°C ~ 175°C |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FFPF06UP20STURochester Electronics |
RECTIFIER DIODE |
In Stock: 14,777 $0.61000 |
|
NTE116NTE Electronics, Inc. |
R-SI 600V 1A |
In Stock: 49,969 $0.62000 |
|
NTE575NTE Electronics, Inc. |
R-1000V 1A 70NS |
In Stock: 13,547 $0.62000 |
|
NTE574NTE Electronics, Inc. |
R-400V 1A 35NS TRR |
In Stock: 1,973 $0.62000 |
|
P1000SDiotec Semiconductor |
DIODE STD D8X7.5 1200V 10A |
In Stock: 9,000 $0.62510 |
|
DLE30C-KC9Rochester Electronics |
RECTIFIER DIODE, 1.5A |
In Stock: 18,600 $0.63000 |
|
SB80-05JRochester Electronics |
RECTIFIER DIODE, SCHOTTKY |
In Stock: 11,150 $0.63000 |
|
DLE30CRochester Electronics |
RECTIFIER DIODE |
In Stock: 4,700 $0.63000 |
|
PX1500MDiotec Semiconductor |
DIODE STD D8X7.5 1000V 15A |
In Stock: 4,000 $0.63610 |
|
SB50-18Rochester Electronics |
RECTIFIER SCHOTTKY BARRIER DIODE |
In Stock: 22,315 $0.64000 |