| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MediaSensor™ |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Industrial Automation |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 2000PSI (13789.51kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ±0.5% |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Port Size: | Male - 9/16" (14.29mm) UNF |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style: | Cable 1' |
| Maximum Pressure: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case: | Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
P-3000S-102D-10Nidec Copal Electronics |
PRESSURE TRANSDUCERS |
In Stock: 0 $135.27667 |
![]() |
P-3000S-501D-10Nidec Copal Electronics |
PRESSURE TRANSDUCERS |
In Stock: 0 $135.65333 |
P-3000S-502G-04Nidec Copal Electronics |
PRESSURE TRANSDUCERS |
In Stock: 0 $135.82333 |
|
![]() |
P-3000S-702G-04Nidec Copal Electronics |
PRESSURE TRANSDUCERS |
In Stock: 0 $135.82333 |
![]() |
13U0500PA0KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
PRESSURE- STAINLESS PRESR-13MM |
In Stock: 0 $135.92400 |
![]() |
13U1000PA0KHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
PRESSURE- STAINLESS PRESR-13MM |
In Stock: 0 $135.92400 |
1 PSI-D-4V-PRIMEAmphenol |
SENSOR 1PSID 4V DUAL |
In Stock: 0 $136.00000 |
|
1 PSI-G-4V-PRIMEAmphenol |
SENSOR 1PSIG 4V DUAL |
In Stock: 0 $136.00000 |
|
5 PSI-D-4V-PRIMEAmphenol |
SENSOR 5PSID 4V DUAL |
In Stock: 0 $136.00000 |
|
5 PSI-G-4V-PRIMEAmphenol |
SENSOR 5PSIG 4V DUAL |
In Stock: 0 $136.00000 |