P51-15-G-H-I12-4.5OVP-000-000
P51-15-G-H-I12-4.5OVP-000-000
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
P51-15-G-H-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
SSI Technologies, Inc.
Description
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Category
Sensors, Transducers
Family
Pressure Sensors, Transducers
Type Description
Series:MediaSensor™
Package:Box
Part Status:Active
Applications:Industrial Automation
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:15PSI (103.42kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Male - M12 x 1.5
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Cable 1'
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C