P51-100-G-S-P-4.5OVP-000-000
P51-100-G-S-P-4.5OVP-000-000
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
P51-100-G-S-P-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:100PSI (689.48kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:5V
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output, Temperature Compensated
Termination Style:Packard, 3 Pin
Maximum Pressure:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C