| Type | Description |
|---|---|
| Series: | QRate® QRM8 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Differential Pair Array, Male |
| Number of Positions: | 36 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 10mm, 12mm |
| Height Above Board: | 0.307" (7.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QRM8-018-05.0-L-D-DP-A-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-07.0-L-D-A-GP-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-07.0-L-D-DP-A-GP-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-07.0-L-D-DP-A-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-2.0-L-D-DP-A-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-026-01-L-D-A-GP-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-026-01-L-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-026-02.0-L-D-A-GP-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-026-02.0-S-D-A-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-026-05.0-L-D-A-TRSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |