| Type | Description |
|---|---|
| Series: | QRate® QRM8 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Array, Male Pins |
| Number of Positions: | 72 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 7mm, 9mm |
| Height Above Board: | 0.189" (4.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QRM8-036-02.0-L-D-A-KSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-02.0-S-D-DP-A-GPSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-02.0-S-D-DP-A-KSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-05.0-L-D-ASamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-05.0-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-07.0-L-D-ASamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-07.0-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-07.0-L-D-A-GP-KSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-036-07.0-L-D-DP-A-GP-KSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-050-05.0-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |