| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q2™ QFSS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Differential Pair Array, Female |
| Number of Positions: | 72 (64 + 8 Power) |
| Pitch: | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8), Shielded |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 11mm |
| Height Above Board: | 0.278" (7.06mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QFSS-032-04.25-L-D-DP-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-052-04.25-L-D-OC4-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-052-04.25-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-052-04.25-L-D-PC4-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-052-04.25-L-D-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-078-04.25-H-D-A-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QFSS-078-04.25-L-D-TRSamtec, Inc. |
.635MM DOUBLE ROW SHIELDED TERMI |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-01-L-D-ASamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-01-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QRM8-018-01-L-D-DP-ASamtec, Inc. |
.8MM Q RATE TERMINAL WITH EDGE R |
In Stock: 0 $0.00000 |