| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SlimStack 505004 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions: | 8 (4 + 4 Power) |
| Pitch: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Mated Stacking Heights: | 0.8mm |
| Height Above Board: | 0.030" (0.75mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
5050060820Woodhead - Molex |
CONN PLUG 4POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050664220Woodhead - Molex |
CONN RCPT 42POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050700640Woodhead - Molex |
CONN PLUG 6POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050701040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 10POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050701240Woodhead - Molex |
CONN PLUG 12POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050702440Woodhead - Molex |
CONN PLUG 24POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050704040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5050704220Woodhead - Molex |
CONN PLUG 42POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052740640Woodhead - Molex |
CONN PLUG 6POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
5052741040Woodhead - Molex |
CONN PLUG 10POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |