| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 50.0µin (1.27µm) |
| Mated Stacking Heights: | 22mm |
| Height Above Board: | 0.837" (21.26mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTE-020-06-F-D-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-06-F-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-06-H-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-06-H-D-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-06-H-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-06-L-D-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-07-C-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-07-H-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-07-H-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-07-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |