| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 40 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Friction Lock, Ground Bus (Plane), Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Height Above Board: | 0.168" (4.27mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTE-020-01-H-D-A-RT1-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-H-D-EM2-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS EDGE MNT GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-H-D-FLSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-H-D-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-H-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-H-D-SDSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-L-D-FLSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-L-D-LC-SD-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-L-D-SDSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-L-D-SD-KSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |