| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Differential Pair Array, Male |
| Number of Positions: | 28 |
| Pitch: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 16mm |
| Height Above Board: | 0.600" (15.24mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTE-014-01-C-D-DP-A-LSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 28P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-014-09-L-D-DP-A-KSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 28P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-014-01-C-D-DP-A-L-KSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 28P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-042-01-L-D-A-DPSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 84P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-01-C-D-A-LSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-028-01-L-D-DP-A-L-KSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 56P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-014-03-C-D-DP-ASamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 28P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-020-03-H-D-A-CSamtec, Inc. |
CONN HDR 40POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-028-04-F-D-DP-A-KSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 56P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTE-028-09-F-D-DP-A-KSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 56P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |