| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 180 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 11mm |
| Height Above Board: | 0.404" (10.27mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTH-090-04-F-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 180POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-100-01-F-D-DPSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLUG 200POS SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-100-01-H-D-DPSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLUG 200POS SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-120-01-H-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 240POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-120-02-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 240POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-120-02-L-D-LC-K-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 240POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-120-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR 240POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-120-09-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN HDR 240POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-150-02-L-D-A-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 300POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-150-02-L-D-A-K-GPSamtec, Inc. |
CONN HDR 300POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |