| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Differential Pair Array, Male |
| Number of Positions: | 80 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights: | 8mm |
| Height Above Board: | 0.286" (7.26mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTH-040-03-F-D-DP-A-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-04-F-D-DP-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-04-F-D-DP-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-04-L-D-DP-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-04-L-D-DP-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-07-F-D-DP-A-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-10-L-D-DP-A-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-060-01-C-D-A-L-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 120POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-060-01-C-D-DP-A-L-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLUG 120POS SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-060-01-C-D-DP-A-RT1-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLUG 120POS SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |