| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 60 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights: | 11mm |
| Height Above Board: | 0.404" (10.27mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
QTH-030-04-F-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-04-L-D-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-04-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-06-L-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-07-L-D-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-09-F-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-01-C-D-DP-A-L-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-01-C-D-DP-A-RT1-K-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-01-C-D-DP-A-RT1-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-040-01-C-D-DP-A-TRSamtec, Inc. |
CONN DIFF ARRAY PLG 80P SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |