| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Q Strip® QTH |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions: | 60 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Features: | Board Guide, Ground Bus (Plane), Latches, Pick and Place |
| Contact Finish: | Gold |
| Contact Finish Thickness: | 50.0µin (1.27µm) |
| Mated Stacking Heights: | 5mm |
| Height Above Board: | 0.160" (4.06mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
QTH-030-01-F-D-A-RT1-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
QTH-030-01-F-D-A-RT1-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
QTH-030-01-H-D-FL-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-01-L-D-A-GP-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-01-L-D-A-GP-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-01-L-D-FL-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-02-C-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-02-F-D-FL-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-02-F-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
QTH-030-03-C-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HDR 60POS SMD GOLD |
In Stock: 0 $0.00000 |