| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EN |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Circuit: | SPDT |
| Switch Function: | On-Mom |
| Current Rating (Amps): | 4A (DC) |
| Voltage Rating - AC: | - |
| Voltage Rating - DC: | 28 V |
| Actuator Type: | Overtravel Plunger |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Cable Length 6', Sealed |
| Operating Force: | 2722 ~ 5443gf |
| Release Force: | 1814gf |
| Pretravel: | 0.030" (0.8mm) |
| Differential Travel: | 0.020" (0.5mm) |
| Overtravel: | 0.500" (12.7mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1EN297-15Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN301-1Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN312-6Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN31-3Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN325-7Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN330-R3Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $671.46000 |
![]() |
1EN331-8BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN342-RHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 5A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN345-6BHoneywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
1EN374-6Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 4A |
In Stock: 0 $0.00000 |